Kategorie
Kiedy mówimy o zaburzeniach integracji sensorycznej?
Zaburzenia przetwarzania sensorycznego to trudności z właściwą interpretacją bodźców sensorycznych i wykorzystaniem informacji uzyskiwanych za pomocą zmysłów do sprawnego funkcjonowania w życiu codziennym.
Pojawiają się wtedy, gdy układ nerwowy nie radzi sobie z przetwarzaniem tego, co wysyłają do niego zmysły, a wykonywanie wielu codziennych czynności stanowi dla dziecka duże wyzwanie.
Innymi słowami, układ nerwowy nieprawidłowo odbiera i organizuje bodźcie a jego reakcja na nie jest niewłaściwa pod względem emocjonalnym lub ruchowym. Każde zaburzenie w przekazywaniu informacji układu nerwowego wpływa na codzienne funkcjonowanie.
Ważne:
Z zaburzeń przetwarzania sensorycznego się nie wyrasta.
Z wiekiem mogą się przekształcać i nabierać innej formy.
Rodzaje zaburzeń integracji sensorycznej
- zaburzeniach modulacji sensorycznej,
- zaburzeniach ruchowe o bazie sensorycznej,
- zaburzeniach różnicowania sensorycznego.
Zaburzenia modulacji sensorycznej charakteryzuje się nieprawidłowym reagowaniem na bodźce sensoryczne układu nerwowego . Reakcja może być: zbyt silna, zbyt słaba, brak reakcji
Wyróżniamy:
- Nadwrażliwość sensoryczna,
- Podwrażliwość sensoryczna
- Poszukiwanie wrażeń sensorycznych
Zaburzenia ruchowe wiążą się ze problemami z równowagą, kontrolą postawy czy koordynacja co wpływa np. na naukę jazdy rowerem, skakaniem na jednej nodze, grze w piłkę,
Wyróżniamy:
- Dyspraksja ,
- Zaburzenia posturalne
Zaburzenia różnicowania sensorycznego charakteryzują się trudnościami w interpretacji właściwości i jakości sensorycznych bodźców, co wpływa na właściwe dostrzeganie podobieństw i różnic między bodźcami, przez co możemy mieć trudność w rozpoznawaniu rzeczy których nie widzimy – np. w zabawki w koszu, dziecko może mieć problem z określeniem która część ciała została dotknięta, z której strony pochodzi dźwięk, z odróżnieniem czy jest gorąco, czy zimno.
Najczęściej występują zaburzenia:
- różnicowania słuchowego,
- wzrokowego
- dotykowego.