Kategorie
Wiosna zbliża się wielkimi krokami, czuć ją już w powietrzu i widać na placach zabaw, które coraz bardziej zapełniają się stęsknionymi za ruchem dziećmi. Zimą często korzystanie z placów zabaw jest utrudnione, czy to przez pogodę, czy krępujące ruchy grube kombinezony, czy też inne czynniki. Kiedy tylko pogoda się poprawia place zabaw wypełniają się po brzegi – i bardzo dobrze, bo zabawa na placu zabaw w naturalny sposób przyczynia się do rozwoju procesów integracji sensorycznej i przynosi naszym dzieciom same korzyści. Dostarcza ona mnóstwa bodźców, przede wszystkim przedsionkowych (pochodzących z ruchu) i proprioceptywnych (pochodzących z ucisku na mięśnie, ścięgna i stawy) oraz stymulacji dotykowej, pozytywnie wpływa na rozwój motoryki dużej oraz koordynacji ruchowej i równowagi, poprawia siłę mięśniową i planowanie motoryczne.
Jakie korzyści dają nam najbardziej znane z placów zabaw zabawki ?
Huśtawka – huśtanie dostarcza przede wszystkim stymulacji przedsionkowej, uczy balansowania ciałem, wolny ruch liniowy ma działanie wyciszające.
Karuzela – kręcenie to silna stymulacja przedsionkowa, z tymże ruch rotacyjny ma, zwłaszcza w nadmiarze, działanie pobudzające i należy go stosować z umiarem.
Piaskownica – zabawy w piasku dostarczają oczywiście stymulacji dotykowej, ale także proprioceptywnej dzięki kopaniu w piasku, przesypywaniu, przenoszeniu ciężkich wiaderek z piaskiem itp., wspierają także rozwój motoryki małej.
Zjeżdżalnia – to przede wszystkim stymulacja przedsionkowa, ale również rozwój planowania motorycznego.
Ścianki i siatki wspinaczkowe, drabinki – poprawiają siłę mięśniową, wspierają rozwój koordynacji ruchowej i planowania ruchu .
Trampolina – skoki na batucie dostarczają stymulacji przedsionkowo – proprioceptywnej, rozwijają reakcje równoważne i koordynację ruchową.
Każdy sprzęt na placu zabaw przyczynia się do rozwoju sensomotorycznego dziecka, ale zabawa to również kontakty z rówieśnikami, pozytywne emocje i czas spędzony razem z rodzicami. Pamiętajmy, że każde dziecko powinno mieć możliwość swobodnego ruchu na świeżym powietrzu przez co najmniej 2 godziny dziennie. Plac zabaw jest do tego idealnym miejscem.
Anna Chacińskagopedagog specjalny, specjalista integracji sensorycznej