Szybki kontakt
+48 570 739 321

30 dni na zwrot
towaru
Polski englisch

Kategorie

Tak upragnione przez wszystkich uczniów, ferie albo już się zaczęły albo zaczną się wkrótce. Jeśli tylko pogoda dopisze najmłodsi będą mogli cieszyć się z zabaw na śniegu. Zwykle tak się dzieje, że zabawy na śniegu sprawiają naszym dzieciom dużo frajdy i radości. Jest jednak pewna grupa dzieci, które odczuwają dyskomfort z tym związany – są to dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Wśród nich wyróżniają się zwłaszcza dzieci z nadwrażliwością na bodźce dotykowe oraz dzieci z niepewnością grawitacyjną.

 

Dla dzieci nadwrażliwych dotykowo problematyczne może być samo ubieranie się – grube rajstopy, krępujący ruchy kombinezon, czapka, szalik – te elementy garderoby mogą sprawiać dyskomfort dziecku z zaburzeniami integracji sensorycznej. Często wtedy dzieci są rozdrażnione, zaczynają marudzić, ciągle poprawiają ubranie, mogą zgłaszać, że coś je kłuje, drapie. Jeżeli mamy w domu takiego „nadwrażliwca” warto już wcześniej pomyśleć nad wygodnym ubiorem. Zdarza się, że dziecko kategorycznie odmawia zakładania grubych narciarskich spodni. Wówczas można założyć mu bieliznę termiczną, żeby nie zmarzło, a na to założyć jakieś grube spodnie, które toleruje. Warto też zabrać wtedy ubranie na przebranie. Problematyczne bywają też czapki i szaliki – chodzi zwykle o materiał z jakiego są zrobione. Tutaj dobrym rozwiązaniem jest wybranie się z dzieckiem do sklepu aby samo mogło wybrać czapkę z odpowiadającej mu faktury. Podobnie z innymi częściami garderoby – dopasowujemy je do dziecka i nie zakładajmy z góry, że musi je nosić. Komfort dziecka podczas zabawy jest bardzo ważny, żeby mogło w pełni się z niej cieszyć.

 

Kolejna grupa dzieci, która może odczuwać dyskomfort podczas zabaw na śniegu, to dzieci z niepewnością grawitacyjną, czyli takie, które nadmiernie odbierają bodźce pochodzące z ruchu i boją się pewnego rodzaju ruchu, zwłaszcza nagłego i niespodziewanego. Dla nich nieprzyjemne będą zabawy typu zjeżdżanie z górki, czy nawet zbieganie z niej. Duża prędkość na sankach plus wysokość mogą powodować, że dziecko zamiast czerpać radość z zabawy, będzie odczuwać lęk. Jeżeli nasze dziecko nie przepada za szybkim ruchem, nie zmuszajmy go, żeby zjeżdżało z najwyższej górki na sankach, czy nartach, a raczej stopniowo oswajajmy z nową aktywnością, wybierając na początek płaski teren lub małą górkę.

 

Niezależnie od trudności dziecka, warto korzystać z możliwości zabaw na śniegu – pamiętajmy, że każdy ruch wspomaga rozwój procesów integracji sensorycznej.

 

 

Anna Chacińska
pedagog specjalny, specjalista integracji sensorycznej

2020 ENCE PENCE - Wszelkie prawa zastrzeżone.