Szybki kontakt
+ 48 691 398 542

30 dni na zwrot
towaru
Polski englisch

Kategorie

Czy znacie dzieci, które nie cierpią nosić czapki, dżinsów, skarpetek albo takie, które nienawidzą chodzić boso szczególnie na trawie czy piasku, brudzić się lub lepić z plasteliny? A może w Waszym otoczeniu jest dziecko zatykające uszy na głośne dźwięki, niejadek, czy też mały "niezważacz" potykający się i wpadający na przedmioty? A może wasze dziecko codziennie krzyczy przy czesaniu lub budzi się w nocy bo ma za „dużo” miejsca w łóżku?

 

Tego rodzaju symptomy mogą wskazywać na zaburzenia integracji sensorycznej i wymagają konsultacji z terapeutą integracji sensorycznej.

Objawów dysfunkcji jest oczywiście dużo więcej.

 

Niektóre dzieci odbierają bodźce zbyt mocno – są nadwrażliwe, przez co często unikają nieprzyjemnych dla nich sytuacji, np. czynności pielęgnacyjnych, przebywania w dużej grupie, nadmiernych dźwięków. Takie dzieci sprawiają wrażenie bardzo delikatnych i „nietykalskich” ponieważ nie tolerują różnych faktur, konsystencji, nie lubią dotyku, źle reagują na dźwięki - mogąc zatykać uszy, krzyczeć czy chować się przed odgłosami. Nadrważliwe wzrokowo często mrużą oczy nie lubią jasnego światła, lubią chodzić w okularach przeciwsłonecznych lub w czapce z daszkiem gdy świeci słońce. Dzieci które zbyt mocno odbierają bodźce smakowe i węchowe mogą mieć odruch wymiotny lub odmawiają jedzenia niektórych potraw z uwagi na ich smak, czy zapach. Możemy też spotkać maluchy, które nadmiernie odbierają bodźce pochodzące z ruchu – one z kolei często unikają intensywnego ruchu, boją się nagłych zmian pozycji, preferują zabawy statyczne.

 

Inne odbierają bodźce zbyt słabo – są podwrażliwe i ciągle szukają odpowiedniej stymulacji sensorycznej. Takie dziecko sprawia wrażenie nie męczącego się, nie mającego dość zabaw i wiecznie szkoda im czasu na spanie. Ich interakcje społeczne mają często charakter inwazyjny, a wrażeń sensorycznych często poszukują metodami powszechnie nieakceptowanymi.

Dziecko takie nadmiernie biega, skacze, wierci się na krześle, zderza się z innymi osobami czy przedmiotami,  ociera się o innych, jest hałaśliwe i wszędzie go pełno.

Wkłada różne przedmioty do buzi, wącha nadmiernie różne rzeczy, jedzenie czy osoby. Dzieci potrzebujące nadmiernej stymulacji wzrokowej poszukują wrażeń wzrokowych np. poszukując i wpatrując się przedmioty posiadające migające światełka.

 

Zaburzenia integracji sensorycznej utrudniają codzienne funkcjonowanie dziecka i rodziny –nie wyrasta się z nich, a ich konsekwencją mogą być trudności z przetwarzaniem bodźców zmysłowych, problemy szkolne, niska samoocena czy trudności w relacjach społecznych. Dlatego tak ważnym jest nie ignorować wysyłanych nam przez dzieci sygnałów – odpowiednio wczesna reakcja rodziców i współpraca z terapeutą są w stanie zupełnie rozwiązać albo zdecydowanie złagodzić wyżej wymienione problemy

 

 

 

Facebook Instagram

DANE FIRMY:

 

adres

Adres:

Młochowska 88
05-831 Rozalin
woj. mazowieckie

telefon

telefon:

+48 691 398 542

mail

e-mail:

sklep@encepence.info

 

2020 ENCE PENCE - Wszelkie prawa zastrzeżone.