Szybki kontakt
+ 48 691 398 542

30 dni na zwrot
towaru
Polski englisch

Kategorie

Przyczyny zaburzeń integracji sensorycznej

 

Skąd się biorą zaburzenia SI? To pytanie często słyszę w gabinecie, kiedy rozmawiam z rodzicami na temat trudności sensorycznych jego dziecka. Rodzice często zastanawiają się, czy to oni w którymś momencie zawinili lub przyczynili się do powstania zaburzeń przetwarzania sensorycznego u własnego dziecka, dociekają, skąd się one wzięły.

 

Badania pokazują, że w populacji około 10-15 % dzieci ma zaburzenia integracji sensorycznej (wg. C.S. Kranowitz)

 

Nie da się jednoznacznie określić przyczyn zaburzeń przetwarzania sensorycznego. Istnieją natomiast czynniki predysponujące do zaburzeń integracji sensorycznej lub tzw. czynniki ryzyka. Należą do nich między innymi:

 

Czynniki ryzyka 

 

-Czynniki prenatalne, czyli narażenie płodu na szkodliwe substancje (leki, alkohol, nikotyna, używki), ciąże wysokiego ryzyka, przebiegające z komplikacjami, konieczność leżenia w ciąży, poważne infekcje w ciąży, długotrwały stres matki, a także ciąże mnogie.

 

-Czynniki okołoporodowe – wśród nich przede wszystkim wymienić należy poród przedwczesny lub poród ponad 2 tygodnie po terminie, poród przez cesarskie cięcie, ale także poród z komplikacjami przedłużający się, wywoływany, zmedykalizowany, niedotlenienie występujące w czasie porodu, niska punktacja Apgar, niska masa urodzeniowa, żółtaczka.

 

-Czynniki dziedziczne – zaburzenia integracji sensorycznej dziecko może odziedziczyć po prostu po rodzicach.

 

-Nieprawidłowe napięcie mięśniowe.

 

-Opóźnione osiąganie kolejnych etapów w rozwoju ruchowym (siadanie, raczkowanie, chodzenie) lub ich pomijanie.

 

-Trudności z samoregulacją w okresie niemowlęcym – to dzieci, które m.in. dużo płaczą, mają trudności z uspokojeniem się i zasypianiem, często się budzą.

 

-Deprywacja sensoryczna – czyli sytuacja kiedy dziecko w pierwszych latach życia wzrasta w środowisku ubogim w bodźce stymulujące systemy sensoryczne w sposób naturalny, np. jest mało noszone, przytulane, nie ma możliwości samodzielnej eksploracji otoczenia, jest ograniczane ruchowo.

 

Nie wszystkie dzieci z grupy ryzyka będą miały w przyszłości zaburzenia integracji sensorycznej, ale każde z nich wymaga uważnej obserwacji w tym kierunku. Dobrze jest również podjąć działania profilaktyczne, np. w postaci zabaw sensorycznych w domu od najmłodszych lat, które poprzez stymulację zmysłów pozytywnie wpłyną na rozwój malucha.

 

Anna Chacińska

pedagog specjalny, specjalista integracji sensorycznej

 

 

Facebook Instagram

DANE FIRMY:

 

adres

Adres:

Młochowska 88
05-831 Rozalin
woj. mazowieckie

telefon

telefon:

+48 691 398 542

mail

e-mail:

sklep@encepence.info

 

2020 ENCE PENCE - Wszelkie prawa zastrzeżone.