Kategorie
Stymulacja sensoryczna
Każdy świadomy rodzic pragnie dla swojego dziecka prawidłowego i jak najbardziej harmonijnego rozwoju zarówno ciała jak i umysłu. Aby mu to umożliwić dziecko powinno mieć możliwość swobodnej eksploracji świata, zdobywania różnorodnych doświadczeń, nieskrępowanej zabawy w przyjaznym sensorycznie i bezpiecznym otoczeniu. Zabawa jest podstawą rozwoju każdego młodego człowieka, wpływa na rozwój intelektualny, fizyczny, emocjonalny i społeczny. Dziecko w zabawie rozwija swoje zmysły oraz sprawność motoryczną, poznaje swoje możliwości, wzmacnia więź z opiekunem.
Nieodłączną częścią zdobywanych przez dziecko w zabawie doświadczeń są wrażenia sensoryczne. Świat, który nas otacza dostarcza nam przecież mnóstwa różnorodnych bodźców zmysłowych. Najlepsze z nich to te pochodzące z natury, oczywiście jest też mnóstwo „sztucznych” wrażeń, produkowanych m.in. przez zabawki elektroniczne. Rolą rodzica jest odpowiednie „dawkowanie” tych wrażeń, gdyż niektóre z nich w nadmiarze mogą prowadzić do przestymulowania jeszcze niedojrzałego układu nerwowego. Chodzi zwłaszcza o nadmiar bodźców wzrokowych i słuchowych. Postawienie na prostotę i naturalną stymulację zmysłów jest najlepszym rozwiązaniem. Naturalne pomoce dydaktyczne z pozoru nie dostarczają zbyt wielu wrażeń ale cała moc działania na wszystkie zmysły (z wyjątkiem smaku) tkwi właśnie w ich prostocie, naturalnych wypełnieniach i spójnej, spokojnej kolorystyce, która w sposób naturalny pobudza stymulacją sensoryczną.
Stymulacja sensoryczna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Ważne jest uaktywnienie wszystkich zmysłów, ale najważniejszymi bodźcami, jakich powinniśmy dostarczać dziecku są te pochodzące z ruchu, docisku i dotyku. Odpowiednio dobrane zabawy i pomoce dydaktyczne mogą być swoistą profilaktyką w zapobieganiu zaburzeniom integracji sensorycznej.
Zabawy wpływają na stymulacje sensoryczną
Zabawa klockami sensorycznym, puzzlami czy dominem i nazwanie ich zawartości to doskonała nauka otaczającego nas świata, pobudzają kreatywność i wyobraźnię, rozwijają sprawność manualną i koordynację ręka oko a różnorodność wypełnień i faktur wpływa na rozwój wrażliwości dotykowej, im więcej różnych doznań, tym więcej połączeń między neuronami w mózgu. Usprawniają koordynację wzrokowo – ruchową i motorykę małą, dzięki którym dziecko ma możliwość ćwiczyć prawidłowy chwyt, precyzję ruchów oraz koordynację oko – ręka. To również nauka rozpoznawania kształtów i wspieranie rozwoju poznawczego. Różne faktury rozbudzą ciekawość, wzbogacą zasób wiadomości o otaczającym świecie, a także rozwiną koncentrację uwagi, pamięć wzrokową i sekwencyjność.
Dużą pomocą i wsparciem rozwoju emocjonalnego najmłodszych jest Piernik emocje, który dzięki różnym minom dostosowanym do aktualnego nastroju czy uczuciu o którym chcemy porozmawiać z dzieckiem, pomoże je nazwać budując przy tym relację z opiekunem.
Dotykanie, stąpanie i skakanie po różnych fakturach dysków sensorycznych - poprzez nacisk stopami i dłońmi to stymulacja czucia głębokiego, inaczej propriocepcja, która pomaga w lepszym poznawaniu schematu własnego ciała.
Pokonywanie torów przeszkód ułożonych ze ścieżek sensorycznych składających się z dysków o różnych fakturach, dostarcza dziecku wrażeń ruchowych poprzez stymulację przedsionkową dzięki czemu ćwiczy równowagę i koordynację ruchową i sprawność fizyczną.
Ważnym elementem rozwoju jest również wspieranie zmysłów słuchu i węchu - pudełka dźwiękowe rozwijają wrażliwość słuchową i uczą różnicowania dźwięków, a dzięki dopasowanym do nich sensorkom dodatkowo stymulują zmysł dotyku. Natomiast taca zapachowa będzie świetną zabawą, treningiem pamięci i zmysłu węchu.
Pomoce dydaktyczne można wykorzystywać codziennie w formie różnorakich zabaw ze swoimi dziećmi. Są wszechstronne bo rozwijają motorykę dużą, koordynację ruchową i równowagę – chodzenie, przeskakiwanie, balansowanie po dużych i małych dyskach to ćwiczenie w formie zabawy reakcji równoważnych i uczenie się planowania ruchu.
Wszystko sprowadza się tak naprawdę do kontaktu z naturą, która wpływa kojąco na układ nerwowy, wycisza i relaksuje. Użycie w pomocach naturalnych wypełnień daje dziecku możliwość kontaktu z otaczającym je światem, nawet w sytuacji ograniczonego ruchu na świeżym powietrzu czy niesprzyjającej bosym stopom pogody.
Dzięki nim przeniesiemy się na leśne ścieżki, nadmorską plażę, letnią łąkę i spojrzymy na błękitne niebo mając szarugę za oknem.