Szybki kontakt
+ 48 691 398 542

30 dni na zwrot
towaru
Polski englisch

Kategorie

Dla każdego rodzica to trudny moment, gdy dziecko przychodzi do niego i mówi "Nikt mnie nie lubi, nikt nie chce się ze mną bawić”.  Dzieciństwo kojarzy nam się z zabawą z rówieśnikami, odkrywaniu świata. Dla wielu dzieci jest to także okres ogromnych wyzwań , szczególnie jeśli dotyczy to odnalezienia się w grupie rówieśniczej.

 

Gdy jesteśmy rodzicami dziecka otwartego, śmiałego, łatwo nawiązującego kontakty możemy nie być świadomi jak wielkim wyzwaniem te relacje są dla dziecka. Prawdopodobnie każdy z nas będzie na jakimś etapie mierzył się ze słowami dziecka „ nie mam się z kim bawić, nikt mnie nie lubi”.  Często takie komunikaty dziecka dotyczą konkretnego wydarzania, sytuacji , a nie ogólnego poczucia bycia nielubianym. W takich sytuacjach, my jako rodzice, zachowujmy zimna krew i zamiast zaprzeczać, dopytajmy dlaczego dziecko tak uważa. Czasami jest to konflikt z tym jednym najważniejszym przyjacielem, czasami nieobecność ulubionej koleżanki. Emocje dziecięce pojawiają się nagle, wybuchają z siłą wulkanu i warto pracować nad tym by się nimi nie zarazić.

 

Gdy dziecko jest przygnębione , smutne , powraca z rozmowami na temat braku przyjaźni i sympatii ze strony dzieci , warto porozmawiać z nauczycielem dziecka o tym, jak dziecko odnajduje się w grupie rówieśników. Czy wycofuje się z relacji, czy może nie wie jak zacząć rozmowę czy wspólna zabawę? A może dziecko marzy o przyjaźni z najbardziej lubianym dzieckiem, liderem grupy? Czasami subtelne zamodelowanie przez nauczyciela sytuacji zabawowej, odpowiednie dobranie dzieci podczas zabawy czy czasu wolnego powoduje, ze dzieci zauważają potencjalnych przyjaciół i nawiązują relacje.

Czasami jest też tak, że przyjaźnie się po prostu kończą i dla dziecka jest to ogromny stres. Warto jest wtedy zapewnić dziecku możliwość zawiązania relacji z innymi dziećmi, a samemu zapewnić dziecku wsparcie emocjonalne i podzielić się też własnym doświadczeniem.

 

Zdarzają się sytuacje, w których naszym dzieciom brakuje umiejętności zawierania przyjaźni, wspólnej zabawy i tworzenia pozytywnej relacji z rówieśnikami. Warto wtedy przyjrzeć się, z czego to wynika. Z czym zmaga się nasze dziecko? Czy nasze dziecko ma trudności rozwojowe, które mu to utrudniają? Może jest zbyt głośne, mało ostrożne? Może ma trudności w regulacji emocji i zdarza się mu uderzyć, odepchnąć rówieśnika? W takich sytuacjach oprócz naturalnego emocjonalnego wsparcia dziecka, współpracy z nauczycielem, warto też skonsultować dziecko z terapeutą integracji sensorycznej i psychologiem dziecięcym. Ocena procesów integracji sensorycznej pozwoli ocenić czy trudności nie wynikają z nadwrażliwości sensorycznej lub zwiększonego poszukiwania bodźców. Konsultacja z psychologiem pomoże zbudować w dziecku umiejętności regulacji emocji i pomoże poćwiczyć umiejętności społeczne w mniejszym gronie rówieśników na zajęciach TUS czyli Treningach Umiejętności Społecznych. 

 

Ze swojej strony bardzo polecam książkę „Wszystko o przyjaźni” Felicity Brooks, która w przystępny sposób objaśnia dzieciom skomplikowany świat dziecięcych relacji.

 

Ania Chojnowska

psycholog i pedagog specjalny

 

Facebook Instagram

DANE FIRMY:

 

adres

Adres:

Młochowska 88
05-831 Rozalin
woj. mazowieckie

telefon

telefon:

+48 691 398 542

mail

e-mail:

sklep@encepence.info

 

2020 ENCE PENCE - Wszelkie prawa zastrzeżone.