Kategorie
Nadwrażliwość na zapachy
Każdy z nas zna pewnie chociaż jedną osobę, która jest szczególnie wrażliwa na zapachy i odbiera je zdecydowanie silniej, niż reszta otoczenia. Nadmierne zwracanie uwagi na zapachy, często obojętne dla innych osób, jest jednym z objawów nadwrażliwości węchowej.
Nadwrażliwość węchowa, zwłaszcza, kiedy jest bardzo nasilona, może utrudniać codzienne funkcjonowanie. I nie mówimy tu o zapachach powszechnie uznawanych za nieprzyjemne, tylko takich, które spotykamy na co dzień, jak zapach gotowanego jedzenia, kwiatów, drewna etc.
Nadwrażliwość na zapachy często wywołuje rozdrażnienie lub nadmierne pobudzenie, gdyż zapachy bardzo silnie wpływają na emocje. Niektóre zapachy powodują u osób nadwrażliwych mdłości, np. silna woń kwiatów (ja osobiście nie znoszę zapachu lilii), czy nawet odruch wymiotny, zwłaszcza jeżeli jest to zapach jedzenia. Nadwrażliwość węchowa może więc przyczyniać się także do wybiórczości pokarmowej z uwagi na nietolerancję konkretnych zapachów, np. zapach mięsa, czy ryb. Bardzo często dzieci nadwrażliwe węchowo zatykają nos, zgłaszają, że coś śmierdzi.
W przypadku nadwrażliwości na zapachy terapeuta integracji sensorycznej zwykle zaleca „odwrażliwianie” poprzez trening zapachowy, czyli stopniowe oswajanie z różnymi zapachami. Do treningu zapachowego dobrze jest używać produktów naturalnych, np. przyprawy, zioła, świeże owoce lub warzywa. Można zastosować także olejki zapachowe, które odpowiednio stosowane również powinny przyczynić się do lepszej tolerancji zapachów. Dobrym pomysłem na co dzień będzie też angażowanie dziecka we wspólne gotowanie, aby miało możliwość poznawać i oswajać różne zapachy.
Anna Chacińska
pedagog specjalny, specjalista integracji sensorycznej