Szybki kontakt
+ 48 691 398 542

30 dni na zwrot
towaru
Polski englisch

Kategorie

Zaburzenia integracji sensorycznej pojawiają się, gdy mózg niewłaściwie odbiera i organizuje bodźce sensoryczne, płynące z różnych zmysłów oraz nieprawidłowo na nie reaguje, zarówno emocjonalnie, jak i ruchowo. Zaburzenia integracji sensorycznej wpływają negatywnie na funkcjonowanie dziecka i przyczyniają się do problemów w sferze emocjonalnej, społecznej, poznawczej i motorycznej.

 

Dziecko, które ma zaburzenia przetwarzania sensorycznego ma zwykle również pewne problemy z funkcjonowaniem w warunkach przedszkolnych. Może być nadmiernie pobudzone i głośne lub przeciwnie – zbyt wycofane i płaczliwe. Co zatem może zrobić rodzic dziecka z zaburzeniami SI, żeby owo funkcjonowanie w przedszkolu ułatwić? Pierwszym krokiem jest poinformowanie nauczycieli o trudnościach dziecka, najlepiej jest zanieść do przedszkola diagnozę, jeśli ją mamy. Warto również porozmawiać z nauczycielami o ewentualnych zaleceniach zawartych w diagnozie i sposobach pomocy dziecku. Jednym z nich może być ograniczenie najbardziej, jak to możliwe zbędnych dekoracji, czy prac na ścianach. Są to dodatkowe bodźce wzrokowe, które w przypadku dziecka z zaburzeniami SI będą wpływać pobudzająco na układ nerwowy. Podobnie jest z dźwiękami – w nadmiarze lub zbyt głośne dźwięki będą powodować rozdrażnienie i pobudzenie układu nerwowego dziecka. Kolejnym sposobem pomocy dziecku z zaburzeniami SI jest przewidywalny plan dnia, uprzedzanie o tym, co ma nastąpić. W przypadku dzieci nadwrażliwych na bodźce dotykowe dobrze sprawdza się zasada niezmuszania do wykonywania określonych czynności, np. używania kleju, lepienia z plasteliny, czy malowania farbami. Warto też pamiętać, aby „chronić” dzieci nadwrażliwe przed niespodziewanym dotykiem, ustawiając je na końcu rzędu lub kolejki oraz unikać niespodziewanego głaskania, czy przytulania.

 

Część dzieci jest nadmiernie ruchliwa i pobudzona, tak, że bardzo trudno im usiedzieć spokojnie podczas zajęć nawet kilka minut. Przydatne jest wówczas zastosowanie dysku sensorycznego na krzesło lub podłogę. Taka nadmuchana poduszka zapewni dziecku pewną dawkę ruchu poprzez balansowanie, ale jednocześnie pozwoli pozostać w miejscu i nie chodzić po sali, przeszkadzając kolegom. Poduszkę sensoryczną zwykle rodzic przynosi do przedszkola.

 

Zarówno dzieciom poszukującym bodźców sensorycznych, jak też tym nadwrażliwym na nie, przyda się w przedszkolu miejsce do wyciszenia – może to być jakiś specjalny kącik, w którym będzie namiot do schowania się oraz zabawki do zgniatania i rozciągania, albo chociaż duża pufa z granulkami, w którą można się wcisnąć.

Wielu nauczycieli ma wiedzę dotyczącą zaburzeń integracji sensorycznej i na co dzień wprowadza dzieciom pewne „ułatwienia”. Niemniej ważna jest współpraca między przedszkolem i rodzicami oraz szczera rozmowa na temat trudności dziecka i możliwości pomocy mu w warunkach przedszkolnych.

 

Anna Chacińska

pedagog specjalny, specjalista integracji sensorycznej

 

Facebook Instagram

DANE FIRMY:

 

adres

Adres:

Młochowska 88
05-831 Rozalin
woj. mazowieckie

telefon

telefon:

+48 691 398 542

mail

e-mail:

sklep@encepence.info

 

2020 ENCE PENCE - Wszelkie prawa zastrzeżone.